Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní pravidla karate

17. 4. 2007

Základní pravidla karate.

Karate - ni - sente - nashi

V karate není první pohyb.

Jedno ze základních pravidel karate jakožto tradičního bojového umění. Především má všem cvičencům připomínat důležitý morální kodex.
Cvičenec karate by neměl byt tím, kdo je příčinou rvaček a konfliktníh situaci. Karate je především prostředkem sebeobrany a nikoliv agrese. Mimo jiné jako důkaz pro toto tvrzeni by měla sloužit skutečnost, ze v každé kata je prvnim pohybem blok.
Ovšem tvrzení, že byste neměli byt nikdy tím, kdo zaútočit, ale jen jste měli sami sebe bránit vystihuje jen častečně realitu. Vždyť se můžete dostat do situace, kdy byste sice nemuseli bránit sami sebe, ale přesto je z morálního hlediska pro Váš nezbytně se do akce vložit, abyste ochránili jinou osobu, která se dostala do potíží.
Jiná situace může nastat, kdy Vy sami sice boj nezačnete, ale svým jednáním, ať již slovnim či skutky, jste skutečnou příčinou konfliktu.
Ve Starých dobách bylo zvykem, ze Mistři bojových uměni přijímali za žáky jen osoby s doporučením duvěryhodné osobnosti či jedince, kteří je nějak přesvědčili o svých kvalitách. Tak bylo zaručeno, ze studenti nedělali svému učiteli ostudu nevhodným vystupováním na veřejnosti. (Samozřejmě, že i v dávných dobách existovala výuka za peníze, ale v podstatně menšim rozsahu, než v dnešních Dobách..)
Vždy, když budete cvičit, ale i tehdy, když budete na veřejnosti, pamatujte ne toto heslo a snažte se, abyste dodrželi jedno ze základních pravidel, jenž nám po Starých časech zůstala.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nadpis

Pepa,8. 3. 2013 16:36

Ahoj, nasel jsemm na netu super stranky s automaty zdarma a jeste ke vsemu pekne sexy babou tam :D mrknete na www.ZdarmaAutomaty.cz a zahrajte si :)

nadpis

Sandra,25. 2. 2013 14:20

Ahoj, letos koluje po internetu a mezi lidma nová forma přivýdělku, ideální na zimu, když je večer hodinka dvě času :) Sama si takto vydělávám už od ledna a fakt mě to nadchlo! Miliony z toho sice nejsou, ale dokud to jde, tak se mi hodí každá snadno vydělaná kacka :) Kdyžtak mrkněte na www.Cervena-Cerna.cz

TsjVksHMcSrZo

nvxflm@psguly.com,26. 7. 2009 16:34

7itfth <a href="http://mhxapuxonqzk.com/">mhxapuxonqzk</a>, [url=http://jlnqykyxqaqi.com/]jlnqykyxqaqi[/url], [link=http://tvrvpkatjuzr.com/]tvrvpkatjuzr[/link], http://blnizybahheh.com/

sLJbUngXXTOE

ylxjwc@naeprs.com,13. 5. 2009 11:16

MRrAYe <a href="http://qsxnmubizryv.com/">qsxnmubizryv</a>, [url=http://ueuwuqdhyzdk.com/]ueuwuqdhyzdk[/url], [link=http://vlxwgwcxufdt.com/]vlxwgwcxufdt[/link], http://uwzrsxxscxag.com/