Význam Kiai
Kiai - sjednocená energie
(na té je třeba pracovat od kihonu)Ki: energie; ai: harmonie. Kiai je důležitý prvek všech japonských bojových cest; tak důležitý, že zplodil celou literaturu, ve které se objevila nejkomičtější tvrzení. Kdo neslyšel příběh bojovníka, který ochromil svého nepřítele tajnou metodou bojového pokřiku?Následující definice se možná více přibližuje zemi. Kiai je zvuková ploška obsažená v kontrole dechu. Ta vzniká v podbřišku a vytvořený zvuk má zvláštní rezonanci. Není tvořena jen hlasivkami, ale intenzivní energií, která má původ v hlubinách jednotlivce.Kiai může mít dva efekty: fyzický a psychologický.
Fyzický efekt kiai je v povzbuzení břišní části těla důrazným výdechem. Tato břišní část je spojovacím článkem mezi dvěma nejdůležitějšími svalovými částmi těla: stehny a zády. Při stažení břišní oblasti kiai dovoluje souhlasnou akci celého těla na daný bod s maximem dokonale kontrolované energie.Kiai unavuje, protože nutí cvičence, aby se pokaždé odevzdal, ale správné provedení kiai mu umožní uvědomit si původ jeho energie a postupně zlepší její používání.
Psychologický efekt kiai není tak fantastický, jak nám namlouvají některá ponaučení a filmy. Naopak, dobře trénovaný jedinec při zvuku kiai ani nemrkne, ledaže je proveden s neobvyklou intenzitou a rezonancí. Je však zřetelné, že kiai je pro začátečníka použitelnou učební pomůckou. Zatímco se silně tají pod intenzitou práce, neočekávaná kiai také může být testem studentovy koncentrace, nebo ho může jednoduše probudit z letargie. Kiai má také psychologický efekt na osobu, která ji vysílá. "Dá jí srdce", když čelí obávanému soupeři.Konečně, intenzita kiai je znamenitým ukazatelem kvality práce vydávané v dódžó. Může být důležitým klíčem k odhalení ztráty kontroly u studenta, který se rozčiluje a dostává "ránu do zubů".V Šintó musó rjú jsou dva druhy kiai: všechny údery mečem nebo tyčí jsou vydávány se zvukem "ééit!", bodnutí jsou vydávány se zvukem "huut!" (Zvuky a slabiky používané v budó mají často esoterický základ v šintoistickém cvičení kototama - studiu zvuků, vibrací, atd. jako manifestace vesmíru a jeho zákonitostí. Poznámka autor). V obou případech je zvuk vydáván silně a zakončen čistě s "t" ve své nejvyšší fázi. Je to přesný okamžik, kdy jsou obě, fyzická i mentální, energie v maximální koncentraci. I když je zvuk přerušen, kiai pokračuje směrem k soupeři. Kiai musí být prováděna s ústy napůl otevřenými tak, že ki se nepromrhá. Zbytek tváře zachovává, tak dlouho jak to jde, svůj klid.Studium kiai sleduje vývoj s následujícími hlavními etapami: "Han!", bojácné první týdny propuknou v rezonantnější výkřik z hrdla. Tomuto výkřiku z hrdla zabere několik let, než se přesune do břicha a bude vyslán v pravou chvíli. Perfektně zvládnutý kiai není posuzována podle hlasitosti, ale podle své intenzity.